Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Instalacja Debiana 7.11

Aby zainstalować Debiana 7.11 (wheezy), pobierz dowolny z poniższych obrazów:

Blu-ray (przez jigdo)

pozostałe obrazy (netboot, usb stick, itp.)

Jeżeli jakikolwiek sprzęt w systemie wymaga załadowania niewolnego oprogramowania firmware wraz ze sterownikiem, można użyć jednego z archiwów zawierających pakiety z firmware lub pobrać nieoficjalny obraz zawierający niewolny firmware. Instrukcje, jak użyć tych archiwów i podstawowe informacje na temat ładowania firmware podczas instalacji są zamieszczone w Podręczniku Instalacji (zobacz Dokumentację poniżej).

netinst (zazwyczaj 240-290 MB) niewolne obrazy CD zawierające firmware

Uwagi

Dokumentacja

Jeżeli przed instalacją chcesz przeczytać tylko jeden dokument , polecamy nasze Instalacyjne Howto, krótki przewodnik po procesie instalacji. Pozostałą użyteczną dokumentację zawierają:

Errata

Poniżej znajduje się lista znanych problemów spotykanych podczas instalacji Debiana 7.11. Jeżeli napotkałeś problem podczas instalacji, którego opisu nie ma poniżej, proszę wysłać installation report opisujący ten problem lub sprawdź wiki aby zapoznać się z innymi znanymi problemami.

Errata dla wydania 7.0

Instalacja programu rozruchowego GRUB może się nie udać, jeżeli jest dostępne więcej niż jedno urządzenie dyskowe.
Jeżeli podczas instalacji dostępnych jest więcej niż jeden dysk (na przykład jeden dysk twardy i jeden dysk z pamięci USB, co jest częstym przypadkiem kiedy uruchamiamy instalatora z pamięci USB), grub-install może mieć problem: kilkakrotnie zgłaszano, że program rozruchowy GRUB został zainstalowany na dysku USB zamiast na dysku twardym, na którym zainstalowano system.
Aby temu zapobiec, upewnij się że odpowiedziałeś Nie, kiedy podczas instalacji pojawiło się następujące pytanie:Czy zainstalować program rozruchowy GRUB w głownym rekordzie rozruchowym? (ang: Install the GRUB boot loader to the master boot record?); w następnym kroku instalacji będzie możliwość wskazania właściwego urządzenia: Wybierz urządzenie do zainstalowania programu rozruchowego (ang: Device for boot loader installation).
Jeżeli instalacja zakończyła się pomyślnie mimo złej konfiguracji programu GRUB, powinno być możliwe naprawienie tego używając trybu ratunkowego instalatora: przy użyciu polecenia chroot przełącz się na główny system plików, zamontuj wszystkie dodatkowe partycje startowe, jeżeli takie występują (np. /boot i/lub /boot/efi dla systemu EFI, sprawdź plik /etc/fstab) i uruchom grub-install podając jako parametr właściwe urządzenie.
Status: Mamy nadzieję, że ten problem zostanie naprawiony w drugim wydaniu Wheezy.
Instalacja środowiska graficznego na i386 przy użyciu tylko CD#1 nie działa
Ze względu na ograniczone miejsce na pierwszym dysku CD, nie wszystkie wymagane pakiety GNOME zmieściły się na CD#1. Aby pomyślnie zainstalować środowisko graficzne, należy użyć dodatkowego źródła pakietów (np. drugiego dysku CD lub serwera lustrzanego) lub użyć zamiast płyty CD płyty DVD.
Status: Jest mało prawdopodobne, abyśmy mogli zmieścić więcej pakietów na CD#1.
Potencjalne problemy z uruchomieniem UEFI na amd64
Istnieją zgłoszenia o problemie z uruchomieniem Instalatora Debiana w trybie UEFI na systemach amd64. Niektóre z nich nie uruchamiają się stabilnie przy użyciu grub-efi, inne pokazują krzaki na ekranie zamiast ekranu powitalnego.
Jeżeli napotkasz tego typu problemy, prosimy o wypełnienie raportu o błędzie i wysłanie nam jak najwięcej detali zarówno o objawach jak i o sprzęcie - to powinno pomóc naprawić ten błąd. Jako tymczasowe rozwiązanie, spróbuj wyłączyć UEFI i zainstalować system używając Legacy BIOS lub Fallback mode.
Status: Więcej poprawionych błędów może pojawić się w kolejnych wydania Wheezy.
Błędne komunikaty o firmware przy niektórych kartach sieci bezprzewodowej Intela
Jeżeli masz kartę sieci bezprzewodowej Intela 6005 lub 6205, instalator poprosi o plik z firmware iwlwifi-6000g2a-6.ucode. Plik ten nie jest zawarty w pakiecie firmware-iwlwifi i w chwili obecnej nie jest potrzebny. Musisz odpowiedzieć Nie aby kontynuować instalację.
Status: Ten błąd został naprawiony w pierwszym wydaniu Wheezy.
Brak beep (sygnału dźwiękowego) przy uruchomieniu instalatora
Z uwagi na dostępność, sygnał dźwiękowy (beep) powinien być wydany, kiedy program startowy instalatora czeka na dane. Niestety, błąd spowodował brak sygnału w pierwszej wersji Wheezy Alpha. Błąd ten był zgłaszany przed wydaniem trzeciej wersji Wheezy Release Candidate.
Status: Błąd ten został naprawiony w pierwszym wydaniu Wheezy.