[ Obsah ] [ další ]

Release Notes for Debian GNU/Linux 2.1 (Slink) - Kapitola 1
Co je nové - Debian GNU/Linux 2.1


Debian 2.1 známý také jako ``slink'', dodal podporu dalších dvou architektur do oficiálně vydávané sady: Alpha (``alpha'') a SPARC (``sparc''). Oficiálně podporované architektury z minulých vydání Debianu, Intel x86 (``i386'') a Motorola 680x0 (``m68k''), jsou samozřejmě podporované stále. Celkové číslo podporovaných architektur tak bylo zvýšeno na čtyři, což je větší počet, než v jakékoli jiné GNU/Linux distribuci.

Debian 2.1 je postaven na jádře 2.0.35 pro Motorola 680x0 architekturu.

Balíky X Window System, nyní ve 3.3.2.3a verzi prošly zásadními změnami, o kterých by jste měli vědět. Podrobnosti najdete v Velká reorganizace X, Oddíl 3.1.

Počet balíků v hlavní distribuci se nyní pohybuje okolo 2050. Jako vždy, distribuce roste zhruba o 50% s každým vydáním; a to není známka zpomalení.

Port Debianu na sparc je, jako první větší distribuce, postaven na předvydání zbrusu nové glibc2.1. Upozornění pro programátory: glibc2.1. je binárně kompatibilní, ale ne zdrojově. Téměř všechno, co bylo přeloženo pro glibc2 poběží na glibc2.1, ale při rekompilaci s hlavičkovými soubory glibc2.1 bude potřeba opravit několik konstruktorů, které už v glibc2.1 povolené nejsou.

Stejně jako u přechodu od 1.3.x (``bo'') k 2.0 (``hamm'') i změn z 2.0 na 2.1 přibývá. Nové verze jsou zařazovány, zbavovány chyb, atd. apt je nyní oficiálně požehnaný instalační nástroj, který se používá společně s dpkg. apt může být použit jako metoda získání (downloadu) souborů v programu dselect nebo přímo z příkazové řádky jako apt-get. apt alternativně mění stav instalovaných balíků a bude se snažit co nejlépe sladit závislosti (dependencies) jednotlivých balíků.

Vzhledem k vzrůstajícímu počtu balíků musí být binární balíky rozděleny na dva CD-ROMy. Bude třeba upgrade instalačních nástrojů, aby byly schopny pracovat s několika CD-ROMy.

Debianovský instalační systém zvaný boot-floppies (i když je k použití i mimo fdd mechanik) byl zlepšen a uhlazen pro uživatelovo pohodlí. Dokumentace byla zpřesněna a doplněna, byla přidána dokumentace pro nové architektury (ale pro neintelové architektury může být příliš náčrtkovitá, pomoc je stále vítaná).


[ Obsah ] [ další ]
Release Notes for Debian GNU/Linux 2.1 (Slink)
version 2.1.11, 28 August, 1999
Bob Hilliard hilliard@debian.org
Adam Di Carlo