Debian na płytach CD

Pobieranie obrazów płyt Debiana za pomocą jigdo

Uwaga! To tłumaczenie jest przestarzałe, prosimy przejść do oryginału.

Jigsaw Download lub w skrócie jigdo, został wybrany jako podstawowa forma dystrybucji obrazów płyt Debiana w przyszłości. W tej chwili system jest funkcjonalny, lecz komfort nie jest pełen, gdyż graficzny menedżer pobierania nie jest ukończony.

Dlaczego jigdo jest lepsze od bezpośredniego pobierania

Ponieważ jest szybsze! Z różnych względów jest mniej serwerów posiadających kopie obrazów płyt Debiana, niż tych posiadających normalne archiwa. W wyniku tego, jeśli pobierasz z serwera pełny obraz płyty, serwer nie tylko będzie zwykle bardziej oddalony, ale będzie również o wiele bardziej obciążony, szczególnie po wydaniu nowej wersji.

Ponadto niektóre rodzaje obrazów nie są dostępne jako plik .iso do ściągnięcia, ponieważ nie ma wystarczająco dużo miejsca na naszych serwerach, aby je utrzymywać.

Oczywiście, normalny serwer Debiana nie posiada obrazów płyt, więc jak jigdo może je z tej lokalizacji pobrać? jigdo robi to poprzez pobieranie osobno wszystkich plików znajdujących się na płycie. W następnym kroku pliki te są łączone w jeden duży plik, który jest dokładną kopią obrazu płyty. Co więcej, wszystko to odbywa się automatycznie - Ty musisz jedynie podać lokalizację odpowiedniego pliku .jigdo do przetworzenia.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie domowej jigdo. Wolontariusze chętni wspomóc rozwój jigdo są zawsze mile widziani!

Jak pobrać obraz płyty używając jigdo

Aby uzyskać dokładny opis tego procesu, wejdź na stronę Debian jigdo mini-HOWTO. Ten przewodnik również opisuje zaawansowane funkcje jigdo, takie jak uaktualnianie starszych wersji obrazu płyty do nowej wersji (pobierając tylko to, co się zmieniło, a nie cały obraz nowej płyty).

Gdy już pobrałeś obrazy płyt i zapisałeś je na płytę CD, pamiętaj aby zapoznać się ze stroną zawierającą dokładne informacje o procesie instalacji.

Oficjalne obrazy

Oficjalne pliki jigdo dla wydania stabilnego

Blu-ray

Prosimy zajrzeć do dokumentacji przed instalacją. Jeśli czytasz tylko jeden dokument, przeczytaj nasze Installation Howto, krótki przegląd procesu instalacyjnego. Inne użyteczne dokumenty to:

Oficjalne pliki jigdo dystrybucji testing


Przeszukiwanie zawartości obrazów płyt

Która płyta zawiera poszukiwany plik? Poniżej możesz przeszukać listę plików zawartych w różnych obrazach płyt Debiana. Możesz wpisać kilka wyrazów, każdy musi być częścią nazwy pliku. Dodaj na przykład _i386, by ograniczyć wyniki do wybranej architekruty. Dodaj _all, by wyszukać pliki identyczne dla wszystkich architektur.

Jakie pliki są zawarte w danym obrazie płyty? Jeśli potrzebujesz listy wszystkich plików, które zawiera wybrany obraz płyty, po prostu poszukaj w odpowiadającym jej pliku list.gz na cdimage.debian.org.


Często zadawane pytania (FAQ)

Czy jigdo może używać mojego serwera proxy?

Załaduj plik ~/.jigdo-lite (lub jigdo-lite-settings.txt dla wersji Windows) do edytora tekstowego i odszukaj linię zaczynającą się wgetOpts. Można do niej dodać następujące opcje:

-e ftp_proxy=http://LOKALNE-PROXY:PORT/
-e http_proxy=http://LOKALNE-PROXY:PORT/
--proxy-user=UŻYTKOWNIK
--proxy-passwd=HASŁO

Oczywiście, musisz podstawić odpowiednie wartości dla Twojego serwera proxy. Ostatnie dwie opcje są wymagane tylko gdy serwer proxy wymaga weryfikacji. Powyższe opcje muszą być dodane na końcu linii wgetOpts przed końcowym znakiem '. Wszystkie opcje muszą być w jednej linii.

Dodatkowo, pod Linuksem możesz również ustawić zmienne środowiskowe ftp_proxy i http_proxy, na przykład w pliku /etc/environment lub ~/.bashrc.

Oj! Skrypt zakończył się błędem - czy pobierałem te wszystkie megabajty na darmo?!

Oczywiście, to Nie Powinno Się Stać(tm), ale z różnych przyczyn mogło się wydarzyć tak, że duży plik .iso.tmp został już wygenerowany i jigdo-lite ma problemy - powtarza prośbę o ponowienie pobierania. Można zrobić kilka rzeczy: