Debian на КД

Увага! Цей переклад дуже застарів, дивіться, будь ласка, оригінал.

Часті питання

Що таке, кінець-кінцем, цей "образ компакт-диску"?

Образ CD - це точне уявлення даних на компакт-диску у вигляді звичайного комп'ютерного файлу, який може, наприклад, передаватися через Інтернет. Програми нарізки дисків можуть використовувати файли образів для створення реальних компакт-дисків.

На правильно записаному компакт-диску не повинно бути файлу .iso! Ви повинні побачити деяку кількість файлів і директорій - наприклад, компакт-диск з Debian обов’язково включає в себе директорію "dists" і файл "README.html".

Формат файлу .iso можна приблизно порівняти з файлами .zip: він містить інші файли і директорії, і саме вони повинні бути на записаному компакт-диску. Деякі програми-архіватори дозволяють вам "розпакувати" файли .iso. Не використовуйте цю можливість для створення компакт-дисків з розпакованих файлів! Отриманий компакт-диск не буде завантажувальним, так як формат .iso містить спеціальну інформацію, пов'язану із завантаженням з компакт-диска, яка втрачається при розпакуванні файлу. Читайте далі, як правильно записати образ компакт-диска в Linux, Windows або MacOS.

В цьому FAQ нема відповіді на моє питання!

Якщо ви не можете знайти тут відповіді на ваше запитання, ви можете попросити допомоги в одному зі списків розсилки Debian. У будь-якому випадку, перед відправкою питання в розсилку, вам слід пошукати інформацію в архівах розсилок. Ви можете підписуватися на розсилки и відписуватись від них. Тим не менш, для відправлення листа до списку вам не обов'язково підписуватися на нього - якщо ви не підписані, попросіть відповідати з копією (CC:) вам.

Списки розсилки, где можуть обговорюватись проблеми при установці с CD:

Чому я повинен використовувати програму "jigdo"? Я надаю перевагу простому завантаженню через HTTP чи FTP!

На сьогоднішній день існує бльзько 300 дзеркал Debian (які містять весь дистрибутив Debian у вигляді файлів .deb), але набагато менше серверів, які містять образи CD Debian. В результаті сервери с образами дисків постійно перевантажені.

Крім того, ніхто особливо не зацікавлений у створенні більшої кількості серверів з образами дисків з-за страхітливого збільшення трафіку (деякі користувачі при невдалому завершенні завантаження перезапускають його замість того, щоб продовжити з точки обриву) і через те, що звичайне дзеркало більш привабливе (воно дозволяє виробляти послідовне оновлення Debian або використовувати тестований і нестабільний дистрибутиви замість стабільного).

Програма jigdo покликана виправити ситуацію, завантажуючи дані для образів дисків з одного з 300 дзеркал. Тим не менше, ці дзеркала зберігають лише окремі файли. deb, а не образи компакт-дисків, так що для створення одного великого файлу з образом CD з великої кількості маленьких deb-архівів необхідна деяка додаткова обробка даних.

Не бійтесь використовувати jigdo! Складний процес генерації образу CD повністю прихований від вас. При цьому ви користуєтеся всіма перевагами того факту, що одне з 300 дзеркал Debian обов'язково виявиться ближче до вас, а зв'язок з ним швидше, ніж у випадку будь-якого з серверів, зберігають образи компакт-дисків.

Які з численних образів CD мені слід завантажувати? Чи потрібні мені всі образи?

Ні. По-перше, вам потрібні тільки образи CD або DVD - два типи образів, які містять одні и ті же пакунки.

По-друге, вам необхідні образи CD / DVD тільки для архітектури вашого комп'ютера. Архітектура це тип апаратного забезпечення, що використовується вашим комп'ютером. Найбільш поширена з них - архітектура Intel / AMD, так що більшості людей можуть бути потрібні лише образи для "i386". Якщо ваш комп'ютер має 64-бітний AMD або Intel процесор, вам швидше за все потрібні образи "amd64" (хоч "i386" також підійдуть). образи "ia64" не будуть працювати.

Крім того, в більшості випадків не обов'язково завантажувати всі образи для вашої архітектури. Пакети на компакт-дисках відсортовані по популярності: перший CD/DVD містить систему встановлення та найпоширеніші пакети, другий - трохи менш поширені, третій - ще менш популярні і т.д. Ймовірно, вам знадобиться тільки перший DVD (або перші два CD) диск(и), якщо тільки у вас немає особливих вимог (і навіть у випадку, якщо вам знадобиться пакет, відсутній на завантажених вами дисках, ви завжди можете встановити його безпосередньо з Інтернет).

Також прочитайте, будь ласка, наступні параграфи для того, щоб визначитися, чи потрібен вам диск для мережного встановлення, диск для відновлення або диск з джерельними текстами програм.

Що таке "CD для мережевої установки" ("netinstall")?

Цитуючи сторінку по мережевій установці: "CD для мережевої установки - це один компакт-диск, що дозволяє встановити всю операційну систему. Він містить тільки саме необхідне програмне забезпечення для того, дозволяє розпочати установку і завантажити всі інші пакети по мережі ".

Якщо ви хочете встановити Debian на одну машину, і у вас є дешеве підключення до Інтернет, мережева установка може бути самим швидким і простим способом установки. Ви завантажите тільки ті пакети, які хочете встановити, що дозволить заощадити час і трафік.

Що таке "CD оновлення" ("update")?

CD оновлення - це диски, що містять всі пакети, змінені між rev0 та поточної редакціями (підвипусками) стабільного дистрибутива. Наприклад, якщо у вас вже є повний набір компакт-дисків 3.0rev0, ви можете використовувати диск "update-3.0rev2" для перетворення його в набір дисків випуску 3.0rev2.

Цей тип дисків призначений для розповсюджувачів, що мають великі запаси віддрукованих дисків rev0 (які дешевші, ніж індивідуально записані диски). Якщо ви замовили диски від такого розповсюджувача, можливо ви отримаєте диски трохи більш ранньої версії, і плюс диск оновлення для останньої редакції. Це абсолютно прийнятний спосіб розповсюдження дисків Debian.

І звичайно цей тип дисків може бути корисний для вас як кінцевого користувача. Замість того, щоб створювати повний набір дисків для кожної редакції випуску, ви всього лише завантажили та записали один або два диски для вашої архітектури.

Вам потрібно завантажити або диски оновлення, або звичайні диски, але не ті й інші одночасно!

Нарешті, що робити, якщо з яких-небудь причин ви не хочете завантажувати CD оновлення, хоча у вас вже є повний набір дисків попередньої редакції? У цьому випадку ви можете віддати перевагу використовувати функцію "update"(оновлення) програми jigdo: jigdo може зчитати вміст старих дисків і створити повний набір нових. Тим не менш, при цьому буде завантажений приблизно той же масив даних, що і при завантаженні CD оновлення.

Що таке "CD з джерельними кодами" ("source")?

Є два типи образів: двійкові ("binary") CD, що містять заздалегідь скомпільовані, готові до роботи програми, і CD з джерельними кодами ("source"), що містять джерельні тексти програм. Переважній більшості людей CD з джерельними кодами не потрібні, вам не слід завантажувати їх, якщо тільки у вас немає справді серйозної причини для цього.

Де можна знайти образи CD, що включають розділ non-free?

У Debian дуже суворі вимоги до ліцензування ПЗ - у реальний дистрибутив може бути включено тільки те програмне забезпечення, яке є Вільним в сенсі Критеріїв Debian щодо вільного ПЗ. Все інше, невільне ("non-free") програмне забезпечення (наприклад, ПЗ без доступних джерельних кодів) офіційно не підтримується.

Офіційні CD можуть вільно використовуватись, копіюватись та продаватися ким завгодно в будь-якій частині світу. Пакети категорії "non-free" мають обмеження, які не допускають цього, тому ці пакети не вносяться на офіційні компакт-диски.

Іноді деякі люди створюють неофіційні невільні диски. Якщо ви не можете знайти посилань на нашому web-сайті, ви можете спитати в списку розсилки debian-cd.

Чи існують образи DVD Debian?

Так - Debian пропонує образи DVD для поточного стабільного дистрибутива. До того ж, наскільки ми знаємо, Debian - єдиний дистрибутив Linux, який дозволяє завантажити щотижня обновлювані повні образи DVD! Внаслідок значного розміру ці образи розповсюджуються тільки за допомогою jigdo.

У чому різниця між офіційними і неофіційними образами?

Офіційні образи створені командою розробки образів дисків Debian і пройшли деякий тестування. Після випуску ці образи не змінюються - при виявленні помилки випускається новий набір дисків з іншим номером версії.

> Неофіційні образи може зібрати хто завгодно - члени команди розробки дисків, інші розробники Debian або просто просунуті користувачі. Зазвичай вони містять більш повний і сучасний набір пакетів, але менше тестувалися. Деякі мають додаткові можливості (наприклад, підтримка нового апаратного забезпечення), або включати пакети, відсутні в архіві Debian.

Чи існують "живі CD" Debian?

Так званий "живий CD" ("live CD") - це диск, що містить повну систему, встановлену на CD. Вам не потрібно нічого встановлювати на жорсткий диск, замість цього ви завантажуєтесь з компакт-диска і працюєте на своїй машині. Всі програми запускаються безпосередньо з компакт-диска.

Проект "живий" Debian випускає різні "живі CD", в яких використовуються тільки офиційні пакунки Debian.

З першого диска машина не завантажується! З якого CD я можу завантажитися?

Завантажувальним є тільки перший CD / DVD з набору.

Якщо ваш диск з Debian не завантажується, для початку переконайтеся що ви правильно записали його на CD-R(W) носій - будь ласка прочитайте пояснення вище. Потім перевірте, чи налаштований ваш BIOS на завантаження з пристрою CD/DVD.

Якщо ваша система взагалі не може завантажуватися з CD, є можливість виконати завантаження з гнучкого диска.

Де можна знайти образи для M68K, Hurd або інших архітектур?

В залежності від стану підтримки конкретної архітектури, образи CD / DVD доступні в різних місцях:

Чи існують образи для нестабільного дистрибутиву?

Повних CD або DVD образів нестабільного дистрибутиву немає. Пов'язано це з тим фактом, що пакети в цьому дистрибутиві змінюються так швидко, тому більш правильно завантажити і встановити його за допомогою звичайного FTP дзеркала Debian.

Якщо ви обізнані про ризики використання нестабільного дистрибутиву , але все ж бажаєте його встановити, ви можете зробити це двома шляхами:

Який CD/DVD образ містить пакет XYZ?

Щоб знайти образ, який містить потрібний файл, використайте можливість пошуку для Debian в файлах .jigdo. Внаслідок необхідності для роботи jigdo, файл .jigdo містить список всіх файлів .deb і інших, які знаходяться на CD/DVD. Ви можете використовувати скрипт пошуку для визначення потрібного вам образу.

Можу я отримати список всіх пакунків, що містяться в образі?

Так, але тільки якщо для цього образу доступний файл .jigdo. Це можна зробити тим же скриптом, що надає можливість пошуку, згаданого вище - дивіться сторінку jigdo.

ПЗ на офіційних компакт-дисках застаріло, чому ви не випускаєте нову версію?

Ми створюємо офіційні випуски стабільного дистрибутива тільки тоді, коли ми вважаємо, що він дійсно може називатися "стабільним". На жаль, це означає, що стабільні випуски з'являються лише раз на (приблизно) півтора-два роки ...

Якщо вам потрібні більш свіжі версії деякого ПЗ з Debian, ви можете встановити стабільний випуск, а потім оновити (по мережі) ті частини системи, які хочете, до версій з тестованого дистрибутива. Змішувати ПЗ з різних випусків цілком можливо.

Замість цього ви можете використовувати образи CD для testing, автоматично генеруються щотижня. У цьому випадку правильно налаштуйте свій комп'ютер для отримання оновлення безпеки для дистрибутиву, що тестується, особливо якщо ви використовуєте його на сервері. Детальніше про підтримку безпеки для testing є в Частих питаннях по безпеці.

Як можна перевірити, чи я завантажую найсвіжіші образи CD?

Примітка внизу сторінки образів CD завжди показує номер версії останнього релізу.

Як і дзеркала, що дозволяють завантаження по HTTP / FTP, велика частина дзеркал використовує стандартну схему імен: /<версія>/<архітектура>/<ім'я_образу>.iso, наприклад, /3.0_r1/i386/binary-i386-1.iso або /3.0_r1/source/source-1.iso.

Як можна перевірити, що образи CD завантажились без помилок?

Якщо ви використовуєте jigdo, контрольна сума образу перевіряється автоматично після створення образу. При завантаженні по HTTP чи FTP використовуйте утиліту md5sum для розрахунку контрольних сум завантажених файлів и порівняйте зі значеннями в файлах MD5SUMS, які подані разом з файлами jigdo офіційних релізів.

Програма md5sum для систем с Windows доступна в комплекті Cygwin (встановіть пакет "coreutils"), або в виді окремої програми, скомпільованої для MinGW.

Щоб упевнитися в тому, що образи не тільки завантажені правильно, а й насправді є офіційними образами, вам потрібно також перевірити GnuPG-підписи файлів MD5SUMS, використовуючи мережу ключів GPG Debian. Це обов’язково повинні робити продавці компакт-дисків.

Якщо ви хочете швидко перевірити декілька файлів образів CD і записані CD в системі Unix / Linux, вам дуже допоможе скрипт checkiso.

Чому завантажений мною образ диска менше, ніж 1 ГБ, коли він повинен бути більший ніж 4 ГБ?

Найімовірніше утиліта, яку ви використовували для завантаження образу, не має підтримки великих файлів, тобто вона неправильно завантажує файли більше ніж 4 ГБайт. Звичайний ознака для цієї проблеми - те, що коли Ви завантажуєте файл, розмір файлу, про який повідомляє ваша утиліта (і кількість даних, які вона завантажує), є менше правильного точно на 4 ГБ. Наприклад, якщо образ DVD 4.4 ГБ, ваша утиліта показує розмір 0.4 ГБ.

Деякі версії wget також мають цю проблему проблему - або обновіть wget до версії, яка не має цієї проблеми, або використовуйте утиліту командного рядка curl: "curl -C - [URL]"

Як записати CD-R під Linux/Unix?

Використовуйте програму cdrecord, запускаючи її приблизно наступним чином (від імені користувача root):
nice --18 cdrecord -eject -v speed=2 dev=0,6,0 -data -pad binary-i386-1.iso

Debian створив форк програми cdrecord в etch. В системах, заснованих на Debian, замість cdrecord спробуйте wodim.

У Linux існують також програми під X X-CD-Roast, gcombust, Gnome Toaster, K3B, і багато інших. Насиравді всі вони є інтерфейсами cdrecord.

K3b
Виберіть меню Tools - CD - Burn CD Image. У відкритому діалозі в строці Image to Burn (Образ для пропалення) введіть шлях до образу, перевірте на правильність інші налаштування, і натисніть Start.
X-CD-Roast
Після запуску програми клацніть по кнопці Setup(налаштування) та виберіть сторінку HD settings(установки для жорсткого диска). Скопіюйте образ CD Debian в один з перерахованих тут каталогів (якщо таблиця порожня, введіть шлях до каталогу, який ви хочете використовувати в якості тимчасового розміщення та клацніть Add(додати)). Клацніть OK для виходу з системи настройки. Потім виберіть Create CD(створити CD) і Write Tracks (записати доріжки). Виберіть сторінку Layout tracks (розкладка доріжок), вкажіть рядок з ім'ям файлу образу і клацніть Add(додати), а потім Accept track layout(прийняти розкладку доріжок). Нарешті, клацніть Write tracks(записати доріжки).

Як записати CD-R під Windows?

Це може викликати деякі проблеми, оскільки багато програм для Windows використовують власні формати образів CD. Щоб нарізати диски з образів .iso, вам, швидше за все, знадобиться пункт меню "special". Шукайте такі параметри, як "ISO9660 file", "Raw ISO Image" або "2048 bytes/sector"(зверніть увагу, що інші значення параметра байтів / сектор не дозволять зробити запис!) Деякі програми не надають таких можливостей, в такому разі скористайтеся іншою програмою(запитайте у друзів або співробітників). Ось деяка інформація про те, як записати образи CD конкретними програмами:

ImgBurn (Розповсюджується вільно)
Як записати образ на CD/DVD з допомогою цієї програми можна посдивитись на знімках екрану.
CDBurnerXP Pro (Freeware)
Процес запису образу .iso описаний в керівництві користувача.
Adaptec/Roxio Easy-CD Creator
В меню File виберіть Create CD from image.... Потім вкажіть тип файлу ".iso" і потрібний образ. Відкриється графічний інтерфейс налаштування процесу створення CD, де ви повинні перевірити, чи вся інформація про ваш CD-R правильна. У секції Create options виберіть Create CD, в Write method - Track at once і Close CD.
Nero від Ahead Software
Вимкніть майстер і виберіть Burn Image у меню File або Recorder. При необхідності виберіть у вікні вибору файлів All Files. Вкажіть файл .iso, і клацніть OK у діалоговому вікні "this is a foreign file"(якщо воно з'явиться). У діалоговому вікні параметрів значення за замовчуванням повинні бути такими: "Data Mode 1" , "Block Size 2048", "Raw Data, Scrambled, and Swapped" не вибрані, і Image Header і Image Trailer встановлені на 0. Клацніть OK. У вікні Write CD або Burn залиште параметри за замовчуванням, наприклад, Write і Determine maximum speed, а крім того встановіть параметр Finalize CD.
CD Extreme от Sony
Выберіть New Job... в меню File. Після цього вкажіть Global-Image або Other Image. Відкриється інтерфейс налаштування процесу створення CD. Введіть шлях до образу .iso вручну чи з допомогою browse... (тип файлів "other"). В меню Edit виберіть Recoding Options, в діалозі Disk Image Options виберіть
   Recording Type: Disk at Once (DAO) Closed
   Mode and Blocking: CD Mode1 (Blocking 2048)-DVD
Не знімайте галочку з "Post-gap...".
Microsoft Resource Kit Tools
Resource Kit Tools для командного рядка надається Microsoft безкоштовно і працює під Windows 2003 і XP. Для запису образів CD і DVD є дві програми: Cdburn.exe та Dvdburn.exe. Використання цих програм описано в додатковому файлі допомоги - зазвичай команда для запуску виглядає приблизно так: cdburn drive: iso-file.iso /speed max
cdrecord
Ця програма існує на системах Windows 9x/NT. Див. деталі в файлі README.

Якщо у вас є більш нова або більш детальна інформація про використання цих та інших програм, будь ласка, повідомте нам про це..

Як записати CD-R під Mac OS?

Програма Toast для Mac OS, як кажуть, добре працює з файлами .iso. Цілком безпечно використовувати код творця CDr3 (чи, можливо, CDr4) и ввести код iImg, використовуючи, наприклад, FileTyper. Подвійне клацання на файлі безпосередньо запустить Toast, без необхідності перетягування файлу або використання пункту меню File-Open.

Інший варіант - Disk Copy (включена в Mac OS X 10.1 и наступні). Після запуску програми Disk Copy (з папки /Applications/Utilities) виберіть Burn Image... в меню Image, и вкажіть образ CD. Переконайтесь, щоо всі настройки правильні и клацніть Burn.

Крім того, программа cdrecord доступна і під Mac OS X.

Як потрібно підписувати диски?

Єдиного обов'язкового способу підписування не існує. Тим не менш, для забезпечення взаєморозуміння ми пропонуємо вам наступну схему:

Debian GNU/{Linux|Hurd|kFreeBSD} <версія>[<редакція>]
Official {<архітектура>} {CD|DVD|BD}-<номер>

Наприклад:

Debian GNU/Linux 6.0.3
Official i386 CD-1

Debian GNU/Linux 6.0.3
Official amd64 DVD-2

Debian GNU/Linux 6.0.3
Official source BD-1

Debian GNU/kFreeBSD 6.0.3
Official i386 Netinst CD

Якщо у вас достатньо місця, ви можете також додати до першої рядку кодове ім'я випуску: Debian GNU/Linux 6.0.3 "Squeeze".

Майте на увазі, що ви можете використовувати напис Official (офіційний) тільки на компакт-дисках, контрольна сума образів яких збігається із зазначеною в файлах jigdo офіційних випусків. Будь-який диск з невідповідною контрольної сумою (наприклад, ваше власне творіння) повинен бути ясно і недвозначно позначений як неофіційний, наприклад:

Debian GNU/Linux 6.0.3
Unofficial Non-free

На офіційних щотижневих знімках архіву не слід використовувати номери версій типу "6.0.3", щоб уникнути збігів з номерами випущених версій Debian. Замість цього помітьте диск кодовою назвою, наприклад, "etch", або ім'ям дистрибутива, наприклад, "testing". Додайте слово "Snapshot" (знімок) і дату знімку:

Debian GNU/Linux "etch"
Official Snapshot alpha Binary-2
2005-06-17

Існують які-небудь малюнки для компакт-дисків і обкладинок?

Офіційних версій обкладинок і написів CD Debian не існує, але багато люди створюють власні гарні малюнки. Зверніться до спеціальної сторінки.

Чи доступні образи старих CD/DVD?

Деякі старі образи доступні в архівній секції на cdimage.debian.org. Наприклад, ви можете захотіти використовувати старі образи у випадку, якщо вам необхідно підтримувати певну (під)архітектуру, від якої відмовилися в новітніх випусках.

Врахуйте те, що коли ви робите установку зі старого CD/DVD, за замовчуванням вміст файлу /etc/apt/sources.list вказує на поточний стабільний випуск Debian. Це означає що будь-яке оновлення через мережу оновить систему до поточного стабільного випуску. Щоб уникнути цього, але все ж отримувати оновлення безпеки для старого випуску, який до цих пір підтримується, ви можете змінити вміст цього файлу, замінивши "stable" на "oldstable".

Як краще за все встановити Debian на кілька з'єднаних між собою комп'ютерів?

Якщо ви хочете встановити Debian відразу на велику кількість машин, а потім своєчасно оновлювати встановлену систему (наприклад, встановлювати оновлення, пов'язані з безпекою), установка з CD-ROM - не найідеальніший варіант, але і установка через інтернет теж, оскільки пакети будуть завантажуватися заново для кожної машини. У цьому випадку вам слід створити локальний кеш. Можливі три варіанти:

Встановлення системи на велику кількість машин може буть бути досить складною. Система повністю автоматичної установки (Fully automatic installation, FAI), також доступна у виді пакунка Debian, може допомогти.

У мене є локальне дзеркало Debian, і я хочу створити власні CD. Як це зробити?

Вам знадобиться досить багато дискового простору, крім того, що вже зайнято локальним дзеркалом Debian . Скрипти створення CD знаходяться в пакеті debian-cd. Тим не менш, звичайно краще використовувати останні їх версії з SVN (тим не менше, вам слід перевірити залежності пакету і переконатися в тому, що ви маєте в своєму розпорядженні всі необхідні інструменти).

Щоб завантажити останню SVN-версію, переконайтеся, що ви встановили SVN. У порожньому каталозі виконайте наступні команди:

svn co svn://svn.debian.org/svn/debian-cd/trunk

Якщо ви вирішили скористатися цими скриптами, прочитайте у архівах списку розсилки debian-cd про способи вирішення проблем, які неминуче виникнуть. :-)

Як організувати дзеркало образів CD Debian?

Що необхідно для створення дзеркала образів CD і підтримкою його в актуальному стані, описано на окремій сторінці.

Немає деяких образів! Є тільки перші n образів! Де решта?

Ми не зберігаємо / пропонує повний набір образів ISO для всіх архітектур, щоб скоротити займане місце на дзеркалах. Для створення відсутніх образів ISO ви можете скористатися jigdo.